Chór MoniuszkoW niedzielę, 17 kwietnia 2016 r. Koncertem Pieśni Sakralnych "Zmartwychwstałemu Chwała" zainaugurowano obchody jubileuszu 95-lecia istnienia na kulturalnej mapie Gminy Gorzyce - chóru im. Stanisława Moniuszki z Czyżowic.

O wyjątkowości tego koncertu stanowili artyści - zaproszony do udziału zaprzyjaźniony z chórem "Moniuszko" chór "Bel Canto" z Gaszowic pod dyrekcją pana Janusza Budaka, a także zespoły - "Dolce Canto" i "Nuestro Camino" z WDK w Czyżowicach, kwartet smyczkowy z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Braci Szafranków z Rybnika oraz jubilat - chór im. Stanisława Moniuszki z Czyżowic pod dyrekcją pani Barbary Grobelny.

 

Wyjątkowy i bardzo wymagający był również repertuar koncertu. Na początek zespół „Nuestro Camino” w składzie: Kamila Klimek, Antonina Krótki, Zofia Wierzgoń, Oliwia Hudek wystąpił w zanym utworze kanadyjskiego poety, pisarza i piosenkarza Leonarda Cohena: Hallelujah. Potem, w wykonaniu chóru "Bel Canto" wybrzmiały: piękna pieśń skomponowana przez współczesnego kompozytora Jerzego Tedora Kosko: Już Zbawiciel Jezus żyje, po niej: Modlitwa Jana Pawła II – Stefana Stuligrosza, Laudate Dominum Wolfganga Amadeusza Mozarta i wiekowy utwór Salve Regina czeskiego kompozytora Jana Zacha. Następnie Zespół "Dolce Canto" w składzie: Wiktoria Hudek, Wiktoria Oślizło, Weronika Szczyrba wykonał przepiękne uwielbieniowe utwory: More than anything i Days of Elijah Gospodarz koncertu - chór im. Stanisława Moniuszki z Czyżowic wykonał utwory: W aureoli miliona gwiazd, Są chwile jak ta oraz Ave Maria F. Schuberta.

Kulminacją koncertu było wspólne wykonanie przez chóry - "Moniuszko" i "Bel Canto" pieśni: Ave verum corpus Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gloria Vivaldiego oraz Dona nobis M. L. Lightfooda. Wykonaniom tym towarzyszył kwartet smyczkowy PSM im. Braci Szafranków z Rybnika w składzie:

I skrzypce: Weronka Szczyrba

II skrzypce: Gabriela Janik

altówka: Wiktoria Trzebowska

wiolonczela: Bernadeta Heflinger.

Koncert poprowadziła dyrektor domu kultury w Czyżowicach - pani Bibianna Dawid.

Do utworów akompaniowały pp. Beata Stabla-Kosubek i Barbara Budak. Słowami nie da się opisać brzmienia chórów i zespołow, a także emocji, które towarzyszyły słuchaczom. Była to prawdziwa i z pewnością niezapomniana uczta dla melomanów!

Dobroczynnym akcentem koncertu była możliwość złożenia ofiary na budowę Centrum Młodzieżowego w Masansie w Zambii, której inicjatorem jest ks. Zenon Bonecki - misjonarz z Czyżowic. Zebrano 329,55 zł.

Zapraszamy na kolejne jubileuszowe koncerty chóru "Moniuszko" w roku 2016!

{gallery}2016/relacje/Moniuszko/KPS_zmartwych/{/gallery}