Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/stories/osp/pielgrzymka/2010/3[1].jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/pielgrzymka/2010/3[1].jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/pielgrzymka/2010/5[1].jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/pielgrzymka/2010/5[1].jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/pielgrzymka/2010/6[1].jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/pielgrzymka/2010/6[1].jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/pielgrzymka/2010/7[1].jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/pielgrzymka/2010/7[1].jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/pielgrzymka/2010/dsc00100.jpg '
There was a problem loading image 'images/stories/osp/pielgrzymka/2010/dsc00100.jpg '
b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_pielgrzymka_2010_img_3085.jpg Stało się już wspaniałą tradycją, że co 5 lat na Jasnej Górze spotykają się ludzie związani z ochroną przeciwpożarową. Zwyczaj ten wywodzi się jeszcze z okresu przedwojennego, kiedy to 18 czerwca 1939 r. odbył się Zjazd Strażactwa Polskiego na Jasnej Górze. Było to jedno z największych wydarzeń w historii polskiego pożarnictwa.

3[1].jpg

Tegoroczna pielgrzymka przypadła przed Dniem Strażaka 4 maja, kiedy to obchodzone jest święto św. Floriana. W sobotę 24 kwietnia 2010 r. wicepremier Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z przedstawicielami władz Związku, Pan Zbigniew Sosnowski – Podsekretarz Stanu w MSWiA , nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny PSP wraz z Zastępcami oraz Śląski Komendant Wojewódzki -st.bryg Marek Rączka wzięli udział w VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę. W uroczystości tej uczestniczyło ponad 100 tys. strażaków, około 3 tys. pocztów sztandarowych oraz 157 orkiestr OSP i 22 połączone strażackie chóry. 

5[1].jpg

Z terenu Gminy Gorzyce wyjechały dwa autobusy strażaków wraz z rodzinami. Wraz z nimi była obecna delegacja zaprzyjaźnionych strażaków Słowackich ze Starej Bystrzycy. Pod opieką strażaków z Gminy Gorzyce był poczet sztandarowy z Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP z Wodzisławia Śl. który reprezentował nasz powiat na wałach klasztoru Jasnogórskiego.
Za opiekę nad służbą i pracą dziękowali funkcjonariusze i pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, słuchacze szkół pożarniczych oraz strażacy zakładowych straży pożarnych, weterani służby pożarniczej a także sympatycy pożarnictwa. Tegoroczna Pielgrzymka miała szczególny charakter. Wciąż żywe i bolesne są wspomnienia tragedii prezydenckiego samolotu, w którym zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP z małżonką. To szczególny czas refleksji i modlitwy w intencji tragicznie zmarłych, którzy swoje życie podporządkowali miłości do Ojczyzny. Niosąc własne intencje i pamiętając o cierpieniu Ich najbliższych, w sposób szczególny zebrani pod Jasną Górą oddali hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Niebezpieczna codzienność strażackiej służby, poświęcenie i oddanie, narażanie każdego dnia własnego zdrowia i życia dla ratowania innych, dowodzą, że ten uroczysty dzień stał się swoistym hołdem – wotum wdzięczności polskiego pożarnictwa za opiekę, symbolem jedności całej strażackiej rodziny.

6[1].jpg

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 na Pl. Katedralnym przed Archikatedrą Św. Rodziny w Częstochowie, gdzie zgromadziły się liczne poczty sztandarowe, m.in. Komendy Głównej PSP, Zarządu Głównego ZOSP RP, Komend Wojewódzkich PSP i Zarządów Oddziałów Wojewódzkich ZOSP RP, kompanie honorowe Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, kompanie honorowe Związku Ochotniczych Straży Pożarnej.
Po złożeniu meldunku uformowana kolumna pielgrzymkowa w asyście orkiestr, kompanii honorowych i sztandarów przeszła Aleją Najświętszej Marii Panny na Błonia Jasnogórskie. O godz. 11.00 strażackie orkiestry dęte wystąpiły we wspólnym koncercie. Dyrygował nimi kapelmistrz druh Marian Chmielewski. Orkiestry oraz zespoły śpiewacze (razem kilkaset osób) uczestniczyły również w celebrze mszy świętej. Strażackie chóry do występu przygotował i poprowadził druh Bolesław Kurek z Połczyna Zdroju. W imieniu klasztoru wszystkich zgromadzonych powitał przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Dziękował strażakom za obecność w Sanktuarium, przywiązanie do wiary i tradycji, a także za każde uratowanie życie i mienie oraz służbę, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie miast i miasteczek. Mszę św. na Jasnogórskim Szczycie celebrował nasz opiekun duchowy, Delegat Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Gdański, Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Część homilii poświęcił patronowi strażaków św. Florianowi, który w Polsce cieszy się szczególnym kultem. Metropolita przekonywał, że podobnie jak nasz patron, każdy strażak powinien być człowiekiem zasad, poświęcenia i ofiary, zauważył, że w dzisiejszych czasach strażacy nie tylko gaszą pożary, ale są też wzywani do wypadków, katastrof i klęsk żywiołowych. By wykonywać taki zawód trzeba odwagi i poświęcenia; strażacy dają poczucie bezpieczeństwa i nic dziwnego, że cieszą się najwyższym uznaniem w badaniach opinii publicznej - mówił. „Zawodowa, jak i ochotnicza straż pożarna to nerw struktury państwa, nerw trwały, mocny potrzebny, wiążący (...) Wszyscy cenią wasze zaangażowanie i coraz większy profesjonalizm w ratowaniu ludzi i zagrożonego mienia, waszą gotowość i wierność" - powiedział Ksiądz Arcybiskup. W homilii abp Głódź zaznaczył, że tegoroczna pielgrzymka ma jeszcze jeden szczególny wymiar - jest czasem refleksji i modlitwy w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

7[1].jpg

Na koniec mszy św. podziękował strażakom rosyjskim, którzy zostali wezwani na miejsce katastrofy. Także wicepremier Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, zwrócił uwagę, że tegoroczna pielgrzymka odbywa się w chwili szczególnej, „w chwili, kiedy tak wielu pielgrzymów do katyńskiego lasu rozsiało tę pamięć o Katyniu po Polsce, po Europie, w każdym miejscu" - powiedział.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było poświęcenie i odsłonięcie w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej Ryngrafu, który na tle odlanej w metalu mapy Polski przedstawia zarys klasztoru jasnogórskiego, sylwetkę Matki Boskiej Częstochowskiej z Dzieciątkiem oraz strażacki kask otoczony liśćmi wawrzynu. Mszę św. na Jasnogórskim Szczycie poprzedził niezwykły koncert – ponad 157 strażackich orkiestr dętych wystąpiło we wspólnym repertuarze, a niektóre utwory zostały wykonane z towarzyszeniem 22 strażackich chórów Ochotniczych Straży Pożarnych.

dsc00100.jpg

b_400_400_16777215_0_0_images_stories_osp_pielgrzymka_2010_img_3087.jpg

{mosimage}