Czy wiecie, że na Malcie – przepięknym wyspiarskim państwie, położonym na południowym krańcu Europy − znajduje się 365 kościołów? Jak powiedziała mi moja rozmówczyni pani Justyna Brysz – na każdy dzień jeden!


Tego wszystkiego co usłyszeli i zobaczyli entuzjaści Klubu Podróżnika w dniu 19 maja br. na pewno nie znajdziemy nawet w najlepszych informatorach i poradnikach. Wycieczka Justyny Brysz, naszej prelegentki, miała miejsce stosunkowo niedawno, bo w lutym bieżącego roku, podczas wakacji zimowych, dzięki czemu, tylko w KLUBIE PODRÓŻNIKA przy czyżowickim WDK otrzymaliśmy wiadomości i wrażenia z pierwszej ręki.


Kolory flagi Republiki Malty są identyczne jak Polski, z tą różnicą, że jest umieszczony na niej znak (krzyż Zakonu Jezuitów), symbol niesienia pomocy. Jednak na Maltę przyciągają turystów niezliczone ilości, najstarszych na świecie, zabytków kultury starożytnej (znajduje się tu więcej stanowisk archeologicznych, niż w Egipcie), wielokulturowość, rzemiosło (szklane ozdoby, hafciarstwo), śródziemnomorska pogoda i przyroda, ciche zatoki, otoczone wybrzeżem klifowym...i wiele innych atrakcji.
Na Malcie nie sposób się zgubić. Wszystko znajduje się w zasięgu wzroku. Przechadzając się wąskimi, urokliwymi i wspaniale ukwieconymi uliczkami, wśród zabytkowych domów i kamienic, zdobionych drewnianymi balkonikami oraz obowiązkowo figurami świętych − poznajemy bez trudu, ciekawe miejsca i tajemnice tego fascynującego kraju – stwierdziła Justyna Brysz.
Za uśmiech i opowieść o Malcie serdecznie dziękujemy pani Justynie Brysz. Mamy nadzieję, że już niedługo odbędzie się kolejne spotkanie w Klubie Podróżnika, które zaspokoi niewyczerpaną ciekawość naszych globtroterów!