Wzruszającym symbolicznym momentem było wysłuchanie hymnu szkoły, którego twórcą jest Robert Wija (nauczyciel muzyki), zaś nagrał go duet smyczkowy złożony z absolwentek szkoły Elżbiety (wiolonczela) i Weroniki (skrzypce) Szczyrba. Łzy wzruszenia pojawiły się przy symbolicznym wyprowadzeniu sztandaru. Sztandar szkoły zawsze był otoczony szacunkiem przez uczniów, pracowników szkoły i rodziców.

Licznie zgromadzonym, uczniom, absolwentom i rodzicom przedstawione zostało tablo pracowników szkoły, którzy przez lata tworzyli niesamowity zespół. Zebrani obejrzeli też film, autorstwa Jacka Zielonki, prezentujący historię szkoły i jej osiągnięcia. Wykorzystał w nim materiały Sylwestra Boneckiego, Tomasza Mruzka i Dawida Florka. Największą niespodzianką była publikacja „Gimnazjum im. ks. dr Gustawa Klapucha w Czyżowicach…epilog. 1999-217” wydana dzięki zaangażowaniu Państwa Małgorzaty i Rafała Tannenbergów i firmy „Politan”. Tę wspaniałą pamiątkę otrzymali wszyscy chętni uczestnicy spotkania, jest też jeszcze do nabycia w szkole. Zachęcam do nabycia, zwłaszcza absolwentów.

Były też ciepłe słowa pod adresem pracowników szkoły od uczniów, przewodniczącej rady rodziców Grażyny Klon i przybyłych gości. Zapamiętamy ten moment.

Bardzo liczyliśmy na wspaniały koncert chóru „Dh Jana”. Nie zawiedliśmy się. Zespół instrumentalny złożony z uczniów i absolwentów szkoły oraz chór uczniów i absolwentów wykonał „hity” naszego gimnazjum – „Strumień”. „Dni, których nie znamy i „Mury”. Ostatni utwór - „Przetrwamy” Wojciecha Młynarskiego – zabrzmiał donośnie i przejmująco:

„(…) dopóki prawdę nazywamy,

nieustępliwie ćwicząc wargi

w mowie Miłosza, mowie Skargi,

przetrwamy.”

Nastał czas zabawy. Jako pierwsze zaprezentowały się uczennice przygotowywane przez Małgorzatę Rosmus, a po nich wystąpili tancerze Studia Tańca i Ruchu „Lordence”. Jakub Cnota i Zuzanna Wieczorek, Błażej Brudny i Zofia Chlebik, Filip Oślizło i Wiktoria Duda, Arek Ryba i Oliwia Podlejska. Na koniec zaprezentowały się dziewczyny z Teatru Tańca „Memento” – Ewa Hynek i Sabina Chojecka. Piękne chwile z tańcem i wspaniałymi tancerzami.

Prowadząca uroczystość Ewelina Solich zaprosiła wszystkich do zwiedzania szkoły – obejrzenia sal lekcyjnych, przygotowanych wystaw i makiet oraz odwiedzenia kawiarenek. Na sali gimnastycznej w tym czasie rozpoczęła się świetna zabawa - After Party.

Dziękujemy wszystkim rodzicom i sponsorom za pomoc w organizacji tego spotkania. Chociaż tytuł uroczystości brzmiał „To jeszcze nie koniec, to jeszcze MY” nikt nie miał wątpliwości, ze to koniec… W słowie wstępnym do publikacji napisałam:

„ Tyle było wspaniałych dni i chwil w ciągu 18 lat istnienia Gimnazjum im. ks. dr Gustawa Klapucha…Walka o utworzenie szkoły w 1999r, budowa sali gimnastycznej i jej otwarcie w 2001r, otwarcie części dydaktycznej w 2010r, nadanie szkole imienia i sztandaru. Tylu ludzi dobrych i szlachetnych gościło w murach szkoły. Tylu rodziców, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi związało się w prawie rodzinnej atmosferze. Tylu absolwentów wyruszyło w drogę i tylu ciągle wraca, by podzielić się ze swoimi wychowawcami sukcesami i porażkami. Tutaj zawsze byli serdecznie witani i wysłuchani. Pamiętamy o Tych co odeszli…Dziękujemy Wszystkim. Świadkiem historii pozostanie sztandar…tablica poświęcona patronowi ks. dr Gustawowi Klapuchowi… w gablotach kroniki, puchary, medale, peleryny gimnazjalne, birety i krawaty z logo szkoły. Zdjęcia. Filmy. Publikacje o szkole. Przetrwają? Nie dajmy odejść w zapomnienie tym chwilom, które minęły, a były piękne. Zachowajmy w pamięci osoby i wydarzenia. Tego nikt nam nie odbierze. Na przekór wszystkim. Warto było…”

 

Stefania Rodak

Dyrektor Gimnazjum im. ks. dr Gustawa Klapucha

w Czyżowicach

w latach 1999 - 2017

 

{gallery}/2017/relacje/gimnazjum_K/{/gallery}