Harcerze

NASZA WĘDRÓWKA ZE ŚWIATŁEM rozpoczęła się w Wiedniu w kościele Pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Teraz jest czas przekazywania Ognia następnym. Wszystkich naszych znajomych i przyjaciół, parafian i wszystkich tych, którzy chcą mieć Betlejemski Ogień w swoim domu na Wigilijnym Stole zapraszamy do kościoła w Czyżowicach w niedzielę 20 grudnia na godzinę 11,00.

Będzie uroczyste wniesienie Ognia. Na koniec będziemy rozdawać ale koniecznie przynieście lampiony i znicze

Czytaj więcej: Betlejemskiego Światła Pokoju - Ogień jest już z namiNasza Drużyna wczorajszego wieczora wróciła w Wiednia. Przywieźliśmy Betlejemskie Światło Pokoju i byliśmy Drużyną Reprezentacyjną Chorągwi Śląskiej. Dwa dni jakie spędziliśmy wspólnie dadzą nam siłę do dalszego działania a wspomnienia pozostaną w nas na zawsze.

Czytaj więcej: Niepodległościowy Apel Pamięci

Czytaj więcej: Kurs I Pomocy i wspólne ćwiczenia z Jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej w Czyżowicach

Dwudniowy Kurs I Pomocy jaki zorganizowaliśmy  w okresie tegorocznych ferii  stał się dla naszej Drużyny wielkim wydarzeniem.  Wspólnie spędzone dwa dni pozwoliły nam nabyć nie tylko szeroką wiedze ale również umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Zapraszamy do oglądania programu LEADER, w którym wystąpili dyrektor Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach, członkowie 16 Drużyny Harcerskiej im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach działającej przy Wiejskim Domu Kultury w Czyżowicach, zuchy 17. Gromady Zuchowej "Czyżyki" działającej przy WDKC oraz dzieci uczestniczące na zajęcia w ramach Akcji "Lato na wsi".

Czytaj więcej: Harcerze w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy

Harcerstwo to nie tylko zabawa i czerpanie z życia, to przede wszystkim służba i działania nakierowane na drugiego człowieka. Nigdy nie jesteśmy obojętni na oczekujących pomocy i zawsze jesteśmy gotowi włączyć się w pomaganie innym. Chętnie pomagamy tym, którzy takiej pomocy oczekują.

 

Czytaj więcej: Harcerski obózHarcerski obóz to nie wypoczynek z leniuchowaniem na plaży lecz bezustanne zajęcia programowe nakierowane na indywidualny rozwój harcerki i harcerza. Codzienne podejmowanie nowych działań skupiają zastępy i drużynę wokół określonego wspólnego zadania co powoduje zgranie zastępów i drużyny. Towarzyszy temu zawiązywanie przyjaźni i bezustanne doskonalenie własnych umiejętności. Wszystko to odbywa się w atmosferze przygody i wyzwań, których zrealizowanie daje poczucie spełnienia i wielkiej osobistej satysfakcji każdemu uczestnikowi. Jest próbą dla każdego, której pokonanie daje prawo by zwać się zwycięzcą. Wcześniej dało się słyszeć słowa: „Nikt nie mówił, że będzie łatwo”

Czytaj więcej: Czyżowicka 16 Drużyna Harcerska powróciła z Niemiec.Działająca w Czyżowicach 16 Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury sporo podróżuje. Właśnie wróciła z Niemiec, gdzie uczestniczyła w międzynarodowym 40 Zlocie InterCamp. Udział w takim Zlocie to duże wydarzenie i piękna przygoda. Aby uczestniczyć  w wyjeździe całym zespołem konieczna jest intensywna całoroczna praca Drużyny. Organizatorem tegorocznego Zlotu była organizacja skautów amerykańskich przebywających w Europie.  Zlot odbywał się w dniach od 25 do 28 maja na terenie Bazy Wojsk Amerykańskich w Vilseck (Bawaria - Niemcy). Ogółem w Zlocie uczestniczyło około 2 tysiące skautek i skautów z takich państw jak Niemcy, Stany Zjednoczone, Kanada, Czechy, Finlandia, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Węgry, Dania, Szwajcaria, Francja i Polska. Z Polski uczestniczyło 330 harcerek, harcerzy i instruktorów oraz 30 osób stanowiących kadrę Zlotu. Drużyna z Czyżowic była jedną z osiemnastu z całej Polski.

Czytaj więcej: Betlejemski Ogień dotarł do Czyżowic wprost z ZakopanegoTo już wieloletnia tradycja kiedy to za sprawą harcerzy Betlejemskie Światełko Pokoju dociera do wszystkich polskich domów i płonie w ten niezwykły wigilijny wieczór na naszych stołach.

16 Drużyna Harcerska im.  Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Czyżowicach jako spadkobierca wspaniałych tradycji czyżowickiego harcerstwa w tym roku obchodzi swój wielki jubileusz osiemdziesięciolecia. 80 lat temu młody nauczyciel, a jednocześnie harcerski instruktor dh hm. Konrad Chrobok zakłada na terenie Ziemi Wodzisławskiej kilka harcerskich drużyn. Także tę, w Czyżowicach, gdzie sam zamieszkuje i pracuje w miejscowej szkole podstawowej.

Czytaj więcej: Czyżowiccy harcerze wrócili z obozuCzas wakacji to dla wszystkich czas wyjazdów na wypoczynek. Dla harcerzy to czas nie tylko wypoczynku ale także podsumowania swych dokonań indywidualnych i każdej drużyny.

Czytaj więcej: Czyżowiccy harcerze na spotkaniu z Pierwszą Damą Rzeczpospolitej

Harcerki i Harcerze z naszej 16 Drużyny Harcerskiej im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach wraz z innymi drużynami z Hufca Ziemi Wodzisławskiej tworzą Drużynę Reprezentacyjną Hufca Ziemi Wodzisławskiej. Dotychczasowa praca, harcerska postawa i kunszt zostały dostrzeżone i wysoko ocenione przez władze naszej Chorągwi.

W dniu 14 lutego 2011 w Wiejskim Domu Kultury w Czyżowicach odbyło się zebranie wiejskie. Te zebranie było bardzo ważne i przybyło bardzo wielu mieszkańców. Było omówionych wiele ważnych spraw. Podczas tego zebrania zakończyła się kadencja naszego sołtysa Pana Mariana Jureczka. Odbyły się też nowe wybory sołtysa na kolejne cztery lata. Nim jednak to się stało Drużyna miała okazję ogłosić wszystkim, że obecny rok 2011 to Rok Jubileuszu 80-lecia Harcerstwa w Czyżowicach.

Podaruj nam swój 1% podatku. Czekamy na każdą złotówkę, będziemy wdzięczni

Każdy podatnik ma prawo przekazać swój 1% podatku komu chce - skorzystajcie więc.

ZHP a tym samym 16 Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach jest organizacją pożytku publicznego. Zachęcamy wszystkich rodziców harcerek i harcerzy oraz zuchów, naszych sympatyków harcerstwa a także pełnoletnich członków ZHP aby 1% swego podatku przeznaczyć na rzecz harcerzy.

Jak to zrobić?

Czytaj więcej: Harcerze też zagraliTegoroczny 19 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy skupił na całym świecie 120 tysięcy wolontariuszy. Przy takiej akcji nie mogło zabraknąć naszej 16 Drużyny i tak jak w minionych latach przystąpiliśmy do zbiórki. Skupieni w Sztabie przy naszym Hufcu Ziemi Wodzisławskiej od najwcześniejszych godzin porannych nasi wolontariusze ruszyli zbierać pieniądze na sprzęt do leczenia dzieci z chorobami nerek i układu moczowego. Było nas sześcioro - obok drużynowego w tym roku zagrali: Natalia Paloc, Paulina Kwiatoń, Karolina Mencel, Paweł Kuczok oraz nasz dzielny zuch Miłosz Mencel. Poszło nam bardzo dobrze i nasza Drużyna zebrała dokładnie 1912,01.

Czytaj więcej: Betlejemskie Światełko Pokoju zapłonie w naszych domach

Jak co roku tradycyjnie harcerze Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczą w sprowadzeniu tego niezwykłego symbolu – ognia do naszej Ojczyzny, zaczerpniętego w Grocie Narodzenia Jezusa w Betlejem przez Skautów z Austrii.

Czytaj więcej: Geocaching w czyżowickiej Drużynie Harcerskiej

Harcerze z Czyżowic wzięli się ostro do działania. Zgodnie z harmonogramem realizacji projektu Pt „Odkrywamy Skarby Morawskich Wrót” przechodzą cykl szkoleń i spotkań z partnerami z Gminy Godów i Gminy Krzyżanowice. Za nimi też pierwsze próby wykorzystania GPS-ów. Niezwykle zaawansowane technologicznie sprzęty wymagają nie tylko ostrożnego traktowania ale przede wszystkim solidnego przygotowania teoretycznego.

 

Czytaj więcej: Manewry Techniczno-Obronne Hufca Ziemi Wodzisławskiej

W tym roku 16 Drużyna Harcerska im. Żwirki i Wigury z Czyżowic była głównym organizatorem Harcerskich Manewrów Techniczno-Obronnych Hufca. Doskonała pogoda o jakiej można tylko marzyć i niezwykle piękne tereny naszej „Szwajcarii Czyżowickiej” to doskonałe zestawienie czasu i miejsca dla rozegrania tegorocznej edycji tej imprezy. 24 września trzydziestu uczestników z całego hufca zjechało do Wiejskiego Domu Kultury w Czyżowicach, gdzie po zakwaterowaniu spotkało się przy wieczornym kominku. Uczestnicy mogli wysłuchać gawędy i opowieści o historii czyżowickiego harcerstwa, które w przyszłym roku obchodzić będzie swą osiemdziesiątą rocznicę działalności. Wszyscy też obmyślali strategię na następny dzień kiedy to miały się rozegrać wszystkie konkurencje.

Czytaj więcej: Harcerstwo ma się dobrze.Licząca obecnie sto tysięcy członków – zuchów harcerzy i instruktorów organizacja jest jedną z najbardziej liczących się organizacji w Polsce. Niemal dziesięć tysięcy jej przedstawicieli stanowiąc jej reprezentację wzięło udział w obchodach stulecia powstania. Związek Harcerstwa Polskiego to organizacja, która w obecnych czasach czerpie ze swych pięknych tradycji i je pielęgnuje. Jednocześnie jest organizacją, która w sposób umiejętny korzysta ze wszystkich dobrodziejstw nowoczesności.

Czytaj więcej: Zaproszenie na obózHUFIEC ZIEMI WODZISŁAWSKIEJzaprasza na obóz harcerski w Ustroniu - Lipowcu 21.07-04.08.2010r. Ośrodek położony jest w lesie sosnowym na rzeką Wisłąu zbiegu górskich szlaków turystycznych.Pobyt na obozie wypełniony jest niezwykle bogatym programem:


Czytaj więcej: Tragiczna lekcja historii dla czyżowickich harcerzy.W obliczu Tragedii Narodowej jaka odbywa się na oczach świata, w obliczu żałoby jaką przyszło nam przeżywać nie sposób spojrzeć na najmłodszych, którym także obok dorosłych przyszło przeżywać te smutne chwile. Dla harcerek i harcerzy śmierć poległych to wielka strata. W jednej chwili Związek Harcerstwa Polskiego utracił w osobie Prezydenta swego protektora, jego żona Maria Kaczyńska nigdy nie była obojętna dla harcerzy.