b_400_400_16777215_0_0_images_stories_wdk_relacje_2013_sosna017.jpg25 października br. odbył się w czyżowickim WDK wieczór wspomnień połączony z prezentacją archiwalnych zdjęć. Spotkania te, będą odbywały się raz na kwartał, w ostatni piątek miesiąca, o godz. 18.00 w sali widowiskowej WDKC. Przebiegały będą w luźnej, nieskrępowanej atmosferze (jego przebieg budują uczestnicy przy delikatnym wsparciu moderatora). Najbliższe odbędzie się 31 stycznia 2014 r. 

Prosimy Czyżowian i mieszkańców okolicznych miejscowości o dostarczanie fotografii,wycinków prasowych i innych dokumentów archiwalnych na temat Czyżowic do Wiejskiego Domu Kultry w Czyżowicach. Przazane materiały zostaną zeskanowane.

Celem spotkań jest oczywiście zachowanie dziedzictwa przodków dla przyszłych pokoleń. Ważniejsze wypowiedzi, komentarze i uzupełnienia do zdjęć są notowane. Ponadto chcemy uzupełniać bezcenne archiwum pana Piotra Pawlicy - mieszkańca Czyżowic, z którego wszyscy czerpiemy.

Front, który przeszedł przez Czyżowice podczas II wojny światowej, spowodował niepowetowane straty. Czyżowianie wspominają "Rus ni mioł litości. Zdjyńcia walały sie w gnojokach. Nie do uratowania, mokre i zmazane". Archiwalnych zbiorów o Czyżowicach jest więc relatywnie mało. Kwartalne spotkania wpiszą się w cykl Czyżowickich Piątków Artystycznych.

 

Serdecznie na nie zapraszamy!

Bibianna Dawid

 

Zdjęcie: Młyn na Pendzichu. Rok ok. 1938. Zdjęcie pochodzi z archiwum

pana Stanisława Sosny